Kolagen


Kolagen zyskał na popularności, jest głównym tematem na wielu forach. Jak zwykle ma swoich zwolenników i przeciwników. Skąd się wzięło zainteresowanie tym produktem i czy faktycznie jest taki dobry? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi jakie ma zastosowanie. 

Czym jest kolagen?

Kolagen posiada bardzo długie łańcuchy aminokwasów. Jest to budulec, spoiwo naszego organizmu. Składają się z niego mięśnie, ścięgna, skóra czy chrząstki. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dzieje się tak około 25-30 roku życia. 

Naturalny czy sztuczny?

Naturalny kolagen jest wytwarzany w laboratorium chemicznym w celu uzupełnienia braków kolagenu w ludzkim organizmie. Kolagen w naszym ciele jest często określany białkiem młodości posiadającym właściwości fizykalne – buduje zęby, kości i ścięgna. Jest substancją bardzo podatną na napięcie i rozciąganie, podobnie jak klej łączy ze sobą kości i tkanki. Wraz ze starzeniem się tkanek jego włókna zaczynają twardnieć, to wpływa bezpośrednio na pojawienie się zmarszczek czy mniej jędrną skórę. Od odkrycia wielu cudownych właściwości kolagenu kosmetologia znalazła sposób na ujędrnianie czy wygładzenie skóry. Naturalny kolagen produkowany jest z tołpyg – gatunek ryb słodkowodnych. 

Jakie właściwości ma naturalny kolagen?

  • zmniejsza cellulit, 
  • osłabia objawy alergii,
  • pomaga pozbyć się łupieżu,
  • zapobiega powstawaniu żylaków,
  • eliminuje zmarszczki,
  • wygładza skórę,
  • pomaga w leczeniu trądziku oraz zwalczaniu przebarwień,
  • usuwa rozstępy oraz blizny.

Kolagen naturalny jako kosmetyk

Producenci kosmetyków oferują wiele produktów z kolagenem w składzie, lub opartych na nim. Ważne, aby kosmetyki były przechowywane w temperaturze do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Przed zaaplikowaniem produktu warto wykonać peeling skóry np. Enzymatyczny lub drobnoziarnisty, aby lepiej się wchłaniał. Najlepiej nanosić kosmetyk na zwilżoną twarz. Nie powinno się go łączyć z cynkiem, siarką, ceramidami czy retinolem. Z kosmetyków dostępnych na rynku mamy do wyboru między innymi żel kolagenowy czy krem.